Tento příspěvek bych chtěl věnovat Applu a především pak jejich operačnímu systému Mac OS X Mountain Lion 10.8.0. Dále pak začátečníkům, kteří se eventuelně budou pokoušet tento systém nainstalovat na běžný PC. Snad v něm každý najde alespoň něco užitečného.

Předem bych rád zdůraznil, že nejsem fanoušek ani Applu, ani Microsoftu. Na Windowsech jsem vždycky pracoval a když mě začínaly nějak otravovat, pravidlně jsem se pokoušel přejít na Linux. Zjistil jsem, že co se týče linuxových distribucí je asi jedna z nejlepších voleb OpenSUSE. Nicméně Apple mě nikdy zvlášť netáhl. Jednou jsem měl Ipod Touch a byl jsem s ním velice spokojený. Byl spolehlivý a uměl bezproblému vše, co sliboval. Tehdy jsem si možná trochu uvědomil, že něco na tom Applu bude a začal jsem trochu experimentovat.

Jelikož není zrovna nejjednodušší nainstalovat Mac OSx na běžný PC, tak jsem byl od samého začátkou odsouzen k nezdaru. Když jsem se pak ještě dozvěděl, že nemám téměř minimální šanci ho rozchodit na mém notebooku s nVidia Optimus,tak jsem to vzdal. Ale samozřejmě mi to nedalo a jako první se nabízela možnost použít VmWare Workstation. Nicméně pouštět operační systém Virtuálně nepřináší ten pravý požitek a navíc je to samozřejmě pomalejší. A tak jsem se po kousíčkách dostával dál a dál, až se mi podařilo pomocí distribuce iATKOS nainstalovat Mac OSx Snow Leopard 10.6.3  Samozřejmě jsem byl moc rád a začal zkoušet, co nový systém vše dokáže. Tehdy mě to ale pořád moc nechytalo a tak jsem k Macu vrátil opět asi po roce a půl kdy už byla k dostání novější verze Mac OSx Mountain Lion 10.8.0

 

 

Instalace Mac OSX Mountain Lion

Před samotnou instalací se určitě podívejte na Hardware vašeho počítače a opište si někam nednotlivé chipy a zařízení (Audio,Ethernet,Wifi,Grafická karta …). Buďte můžete pohledat na stránkách výrobce, nebo použít program Everest a zkopírovat si někam jeho kompletní Systémové Informace. Popřípadě se nabízí možnost použít portál Olarila.com a jejich systémový nástroj, který určitě doporučuji vyzkoušet. Slouží k identifikaci Hardwaru a zároveň vám poví, které komponenty fungují pod daným OS. Vše potřebné naleznete v předchozím odkaze.

 

Jinak doba, kdy se ještě vše  instalovalo z optických disků už je dávno pryč. Nicméně jsem si stále myslel, že nainstalovat systém touto metodou musí být prostě dobré řešení. Stáhl jsem si tedy novou verzi iATKOS a pustil se do toho. Předem bych podokl, že jsem od počítače odpojil všechny ostatní disky a nechal jeden celý volný pro právě zmiňovaný OS. Bootovací doba této distribuce z optické mechaniky však byla asi 10 minut a instalaci se mi vlastně podařilo spustit až na několikátý pokus. Bohužel ani to nebyl žádný úspěch,protože se vždy sekla.

Naštěstí jsem se pak seznámil s ,,Boot Flags” a zjistil,že na nich něco bude. obzvlášt užitečný se ze začátku ukázal argument ,,-v”  (Zobrazuje podrobné informace o bootování). Díky němu jsem se douvěděl,že je někde problém s konfigurací PCI. I zagooglil jsem a našel jsem odpovídající řešení ve tvaru ,,npci=x2000” -v . Díky tomu se mi podařilo Systém nainstalovat, tak aby se normálně spustil a já se mohl přihlásit. Teď ale přišla další operace: Doinstalovat všechny ovladače, které se narozdíl od Windows opravdu zavádějí velmi těžko. Samozřejmě jsem to zpackal a musel začít znova. Tou dobou už jsem byl ale velmi rozzlobený a řekl jsem si,že nebudu dál pokračovat dokud nebudu mít fungující bootovací Flash Disk.

To byl jeden z těch nejlepších nápadů,protože se mi to skutečně podařilo a co dříve trvalo 10 minut najednou trvalo pouhou minutu. Musím přiznat,že jsem ze začátku hodně bojoval se soubory .dmg ,který Mac používá asi jako windows .iso. Nicméně práce s nimi pod windows je hodně složitá a jejich vypalování také není jednoduché, jednak se musejí vypalovat nejnižší možnou rychlostí a jednak na to musí mít člověk ten správný software: Transmac. Tedy díky němu jsem poprvé vytvořil bootovací DVD, které jsem později stejně nepoužil ani jako další program na konverzi DMG a ISO (Spouštět pomocí CMD : ,,java -jar dmgextractor.jar” ). Užitečný se nakonec ukázal až piratebay.se  odkud jsem si stáhl upravenou distribuci (používat originální Lion Instalaci považuji do jisté míry za umění) a tu úspěšně pomocí linuxového programu pro windows ,,natahal” do USB. Dokumentaci a návody na instalaci naleznete na: Olarila.com

 

Tato upravená verze funguje bez problémů a je naprosto spolehlivá. Samozřejmě není zcela legální, ale když máte bokem zakoupenou kopii systému, nepovažuji to za nějak závažný prohřešek. Mimochodem Mountaion Lion stojí v přepočtu asi 400,- což opravdu není moc. Když už se vám  konečně podaří nainstalovat systém,udělejte si zálohu například pomocí zabudované funkce ,,Time Machine”. Proto také doporučuji si před instalací rozdělit disk na 2 oddíly a jeden používat jako záložní a druhý pro samotný systém. Vyhnete se tak následné reinstalaci systému,pokud něco zpackáte při instalování ovladačů (Kextů – ,,Kernel Extension”) pokud je nainstalujete špatně, může se vám objevit Obrazovka s nápisem ,,Kernel Panic” … nepříjemné a o to hůře se pak špatně nainstalované ovladače odstraňují. Musíte použít BootFlag ,,-x” (Safe Mode) a poté použít terminál k odstranění samotného Kextu (Který se bude buď nacházet ve složce /Extra a nebo na adrese: /System/Library/Extensions )a pak ještě zadat příkaz : ,,rm -rf /System/Library/Caches/com.apple.kext.caches” Doporučuji používat tyto příkazy jako Sudo.

  • Před instalací kextů se doporučuji zaregistrovat na: http://www.tonymacx86.com/ a stahnout si MultiBeast – aplikaci,která vám usnadní instalaci dalších potřebných a důležitých kextů, zároveň vám nainstaluje i bootovací rozhraní chameleon. Vřele doporučuji instalovat jen přesně to, co potřebujete včetne Easy-Beast. Popřípadě si MultiBeast stahněte pro vaši verzi OS X.
 
 

Mac OS X Mountain Lion 10.8.0

Upřímně už na začátek můžu říct,že s Macem se pracuje velmi dobře. Je víceméně pro práci předurčený a na spoustě se stránek se to také dočtete. Ideální nástroj pro práci,organizaci a střih hudby,úpravy obrázků a střih a zpracování videa. Je jednoduchý, stabilní a lehce ovladatelný (Ač musím podotknout že kdo je zvyklý na windows bude chvilku tápat, například je nezvyk mít všechny menu pro danou aplikaci přímo v liště … nebo jsem dlouho nemohl přijít na to,jak přejmenovat soubor. … no stačí k tomu jen stisknout ,,Enter” ale musel jsem si to najít na internetu. ) Práce se soubory je poměrně jednoduchá a podobná jako u windows až na fakt, že máte většinou skryté všechny systémové soubory a složky. Mac vám prostě nedovolí se hrabat v systémových věcech (Alespoň laikovy a běžnému uživateli … což má nepochybně své výhody).

Další zvláštností jsou samotné aplikace, jejich instalace probíhá tak, že je jednoduše překopírujete do složky ,,Aplikace” a poté je spustíte. U windows bych to přirovnal k portable-aplikacím. Co se týče přizpůsobení rozhraní plochy apod. Máte k dispozici ,,Systémová nastavení” – Něco jako ,,Control panel” u windows. Najdete tam vždy to co potřebujete. Navíc položek není mnoho a člověk se v nich neztratí. Lehce nastavíte wallpaper, screensaver, velikost písma, chování windows ,docku, jazyk, čas a další …

Co mne překvapilo je, že Mac nemá problém s přístupem na Windows disky ani na sdílené síťové dokumenty. Lehce se tak napojí na domácí uložiště. Zabudovaný internetový prohlížeč ,,Safari” ujde, ač nepochybně sposuta uživatelů poté přejte na Chrome/Mozillu.příjemný je i internetový obchod  ,,AppStore”, kde tradičně najdete 99% zbytečných šmejd aplikací, ale když si dáte práci a přečte si,co daná aplikace dělá, máte poměrně jednoduchý přístup k instalaci vámi hledaného softwaru jako je  VLC,nebo Netbeans. Kdo je navíc zvyklý na práci s MS Office, existuje i Mac verze, takže není problém. Kdo navíc používal Itunes pod windows, zjistí že práce s nimi pod Macem je podobná, ale zároveň i jednodušší a pohodlnější.

Jedno z mála mínusů bych snad dal za to, že se špatně upravuje velikost otevřených aplikací a jejich oken. Pak je tu samozřejmě obecně problém s instalací Mac OS X na PC a celkem nezájem o herní aplikace. Zkrátka musím konstatovat, že Mac není primárně jak dělaný pro hráče. Co mne navíc docela zarazilo byla kvalita integrovaných šachů, jejihž design jsem prostě nepochopil. Jinak ale musím konstatovat, že se s Mountain Lionem Pracuje velmi dobře a velmi příjmně mě překvapil po všech stránkách, ani bootovací čas není nejhorší, na grafickou podobu systému si člověk zvykne a potřeba používat terminál je minimální.

Tím však nechci říct, že bych se v budoucnu dal primárně na Mac, nebo se stal zarytým fanouškem Applu, upřímně Apple fanoušky nesnáším, protože jsou to vesměs lidé, kteří nemají problém s penězi a vytahují se svými I-hračkami na veřejnosti kdekoliv je to možné. Jsem toho názoru, že když IPhone, IPad, či IPod .. , Proč ne, ale dotyčný by měl být taky trochu soudný a nevtírat se s ním mezi své kamarády za každou cenu. Apple má také svoje nevýhody a když na mě někdo vyrokuje s tím: ,,Podívej jak je tohlecto úžasná aplikace, to je prostě bomba … ” a když já tam uvidím skákající žábu, co žere balónky, tak je mi prostě na blití a mám chuť toho dotyčného umlátit jeho I-hračkou.

Další užitečné odkazy: