CLOUD  

 

 

 ATLAS

 

 

Our lives are not our own, from womb to tomb, we are bound to others, past and present. And by each crime and every kindness, we birth our future

 

Slovo Autora

V e většině českých recenzí se dočtete, že Atlas mraků je ubohá slátanina, která se nevyplatila ani filmovým producentům a že celý film je jen absurdní pohádka s okopírovaným a mechanickým příběhem, který nemá žádnou vypovídající hodnotu a jež se snaží zaujmout diváka tím, že je pouze složitý a zbytečně dlouhý. Podobnými lichotkami od dalších českých serverů bych mohl klidně pokračovat, ale jako základní obrázek o české kritice to myslím stačí. Já sám nejsem kritik, ale považuji se za normálního člověka a jako takový bych chtěl vyjádřit naprostý nesouhlas se vším zmíněným. Atlas Mraků není typický film. Nepatří ke klasickým hollywoodským filmům, u kterých už předem víte jak dopadnou a nenajdete v něm zbožňované a nesmrtelné hrdiny ani nesmyslné, nebo nudné  scény s přeplácanými efekty a zbytečnými monology postav. Kdybych Atlas Mraků měl popsat jedním slovem, byla by to asi Harmonie.

Je zpracován tak, aby mu divák porozuměl ač zcela upřímně mně třeba trvalo asi 40 minut, než jsem pochopil, který příběh je který a jak na sebe navazují. Nemyslím si ale že by to bylo nějak obzvlášť složité, chce to jen vnímat, o čem film je a dívat se na něj komplexně a ne přesně tak, jak to dělá většina kritiků, tzn. rozebrat ho do detailů a pak shledat, že většina z nich je nudná a nezajímavá. Já osobně považuji za velký přínos, že se vůbec v dnešní době odvážili takový film natočit. Tedy chci jen říct, že většina společnosti dnes preferuje jiné druhy filmů. Tak jako tak ale film stojí za shlédnutí a jeho délka něco pod tři hodiny je myslím zcela adekvátní vzhledem k rozsáhlosti díla, v kterém zároveň naleznete prvky téměř všech žánrů: Komedie, Thriller, Akční, Scifi, Romantický aj.

Přitom si nemyslím, že by tím Atlas Mraků  něco ztrácel, ba naopak je podle mne pestrý a barevný. Nenašel jsem jedinou scénu, o které bych mohl říct, že je nudná, nebo nezajímavá. Na filmu je totiž vidět, že si na něm někdo dal záležet a že přemýšlel nad tím, co točí a jak by to mělo vypadat. Tam kde něco má být je to uvedeno v příslušné míře. Např. příběh Sonmi je víceméně Scifi, ale ani tam jsem neshledal, že by to byl příběh nějak přeplácaný počítačovými animacemi,nebo jinými efekty. Všechno zapadá a jako celek působí velmi věrohodně a vyrovnaně. Třeba i fakt, že 2 hlavní hrdinové jednoho příběhu jsou Gayové … Samozřejmě mnozí se nad tím pozastaví, ale já si myslím, že příběh je to zpracovaný hezky a u toho přeci na filmu záleží. Né na jeho ziscích, nebo negativních komentářích děl stejných režisérů. Upřímně je mi úplně jedno, kolik film stál, jestli na něm někdo prodělal a kdo ho natáčel, můžu akorát říct, že to provedl opravdu dobře.

To samé platí o hereckých výkonech nebo doprovodné hudbě, kterou jsem si dokonce oblíbil. U žádné z postav jsem pak nezaznamenal nějaký závažnější prohřešek, který by se do filmu nehodil. Zcela neadekvátní je pak hodnocení filmu z hlediska myšlenek v něm obsažených. Spoustu z vyslovených vět a scén jsem si zamiloval a to nejen proto, že jsou člověku blízké, nebo pravdivé. Připadají mi zkrátka … nevím jak to popsat, ale po shlédnutí jistě pochopíte, co jmen tím myslel :) …  Zkrátka mi absolutně není jasné, co těm kritikům vůbec vadilo. Pokud bych se k tomu nějak měl vyjádřit, tak snad asi tolik, že chtěli být odlišní a napsat něco, čemu by se věnovala velká pozornost, něco, co by bylo troufalé. To si myslím, že se jim skutečně povedlo a přimělo mě to napsat tento krátký článek.

Nicméně musíme jim to odpustit, ač bych s většinou z nich s chutí udělal to samé, co se stalo ve filmu :))

Stručný děj a úvod k filmu

  • Film vypráví o šesti na sebe navazujících příbězích, začínajících na konci 19.stol plavbou právníka Ewinga, jež se vydal na pacifické ostrovy pro jednu smlouvu, kterou skutečně získal. Cestou zpátky se ale stane obětí ziskuchtivého přítele,doktora Goose, který ho téměř zabije postupně podávaným jedem. Zachrání ho ale jeho nový černý přítel – bývalý otrok Autua, který se stal výborným námořníkem a členem posádky díky panu Ewingovi.Oba však doplují zpět domů do San Franciska, kde  se Ewing setká se svou ženou Tildou. S tou se pak rozhodne vzdorovat otrokářství a jejímu otci, který stojí za tím stojí. Společně plují zpět pomáhat původnímu obyvatelstvu.

 

  • Druhý příběh se odehrává v polovině 20. století v Anglii, kde mladý a nadaný hudební skladatel Robert Frobisher zaujímá post zapisovatele u jednoho z nejlepších hudebních skladatelů své doby – u Vyvyana Ayrse. Jejich spolupráce trvá až do chvíle, než Robert oznámí svému zaměstnavateli, že sám složil novou skladbu,nazvanou  ,,Cloud Atlas Sextet” . Vyvyan oznámí Robertovi, že je to jeho skladba a že jestli odejte, dozví se celý svět o tom, že Robert Frobisher je zloděj a homosexuál se sadistickými choutkami. Přesto nakonec odjede do Londýna, kde se po vraždě Vyvyana schovává, aby mohl dokončit svůj sextet. Jeho příběh končí sebevraždou.

 

  • Třetí z příběhů spadá na konec 20.století, kde se mladá novinářka Luisa Rey, píšící pro Spyglass Magazine  seznámí s Rufusem Sixthmithem, bývalým milencem Roberta Frobishera. Během krátké chvíle ve výtahu se představí a Rufus se rozhodne předat Luise důležitý dokument, pojednávající o budoucí havárii v jaderné elektrárně na Swannekee Island, která je v rukou ropných lobistů. Následkem toho je Rufus zavražděn nájemným vrahem. Luisa však pátrá po tom,  co a proč ji Rufus chtěl říci. Dostává se do zařízení elektrárny, kde se seznámí s jedním pracovníkem, který se jí rozhodne pomoci. Přitom je rovněž zavražděn bombou v letadle a Luisa sama je vytlačena i s autem z mostu u Swannekee. Nicméně přežije a spolu s šéfem ochranky se rozhodnou vraha najít, zneškodnit, a celý dokument zveřejnit, což se jim nakonec povede, neboť jednu kopii Rufus zanechal i své neteři  Megan.

 

  • Čtvrtý z příběhů spadá do současnosti, kde starší knižní vydavatel Timothy Cavendish má jednoho klienta, kterému jeho knihu zkritizoval jeden z nejhorších kritiků doby. To se mu samozřejmě nelíbí a na večírku udělování cen ho vyhodí z balkónu. Tím se stane jeho kniha hitem a Timothy, jakožto jeho vydavatel bohatne. Jenže to má své nevýhody, brzy ho navštíví klietovi přátelé, kteří ho žádají o domluvené peníze. Vzhledem k  tomu, že je ale Timothy nemá, obrátí se na svého bratra, který ho ovšem pošle do ,,Vězení pro nepohodlné seniory”. Tam je Timothy nějaký čas vězněn spolu s dalšími důchodci. Ani jim se tam ale nelíbí a tak zorganizují útěk a utíkají na svobodu, kde se je ještě snaží chytnout jejich držitelé. To se jim ale nepovede a tak Timothy Cavendish spokojeně dožívá se svou milou v exilu. Jeho dílo a utrpění je poté zfilmováno.

 

  • Pátý příběh pojednává o brzké budoucnosti a dívce  Sonmi-451, žijící v Korejském soulu. Není však svéprávná, byla stvořena jako pracovní síla a po její době životnosti musí být opět ,,Rozebrána“, aby mohla sloužit jako stavební materiál pro další uměle vytvořené ženy. Její příběh je ale o něco jiný, prchá s velitelem Unie (povstalci), kterému se ji státní správa snaží opět sebrat a Sonmi zlikvidovat.  Ikdyž je Sonmi seznámena s plánem unie, až do poslední chvíle nechce udělat to, co po ni žádají, ale nakonec souhlasí a s pomocí unie se přesouvá na pacifické ostrovy k satelitnímu vysílači, kde po 18 minut vysílá do všech koutů civilizace (tj 12 zemí a na 4 vzdálené planety) její pravdu, příběh a poselství. Po zlikvidování všech členů unie je zatčena, vyslyšena archivářem  a poté popravena.

 

  • Poslední z příběhů se odehrává někdy ve vzdálené budoucnosti,kde lidstvo zničilo téměř celou planetu a ti poslední, co zůstali se snaží zachránit a vyslat zprávu ostatním koloniím, aby jim pomohli. Příběh se týká pastevce ovcí na pacifických ostrovech – Zachryho, kterého doprovází temný stín ,,Old Georgie” který je jeho vnitřním já, které se mu snaží radit, co má dělat. Jedná se však o ztělesnění ďábla. Zachry však po těžkém zranění své dcery vyslyší hlas jedné z přeživších a pomůže jí dostat se do bývalého vysílače, kde odvysílají svůj vzkaz a prchají z ostrova. Film končí na jiné planetě, kde Zachry vypravuje svůj příběh svým vnukům a vnučkám.


 

Cloud Atlas
Cloud Atlas Sonmi - 451

I believe death is only a door. When it closes, another opens. If I care to imagine heaven, I would imagine a door opening. And behind it, I would find him there. Waiting for me.

[audio:https://beechwood.eu/wp-content/uploads/2013/01/Death-Is-Only-A-Door.mp3]