Na začátek něco o Diablu II

Je to téměř 12 let, co se na trhu objevila hra od společnosti Blizzard Entertainment :     Diablo II . Jak asi každý ví,  hra se stala téměř ihned legendou a podobně jako Starcraft se hraje i dnes. Původní hra obsahovala celkem 4 akty (dějství),  kterými hráč musel projít s předem vybraným charakterem – postavou, za kterou hrál. Těch bylo z počátku 5: Amazonka, Čarodějka, Necromancer, Barbar a Paladin. Každá z těchto postav v něčem vynikala. Barbar například byl velmi silný v čistém fyzickém boji s mečem, zatímco Amazonka, nebo Čarodějnice dávaly přednost kouzlům, či zbraním obecně účinným spíše na dálku (kuše, luk, Javellin … ). Blizzard nechal možnost hráči projít všechny 4 akty hned 3x. Pokaždé v těžší obtížnosti, které se lišily jednak silnějšími nestvůrami a jednak jejich neustálými ochrannými kouzly a imunitou vůči některým živlům. (Led, Jed, Oheň a Blesky) Proto by se dalo říct, že obzvlášť v případě Čarodějky byl pak postup velmi složitý.

V každém aktu se na konci hrdina dostal k některému z démonů. V prvním aktu k Andariel (Královna démonů) pak v Druhém k Durielovi (Pán Bolesti),ve Třetím k Mephistovy (Pán Nenávisti) a ve čtvrtém pak k Diablu (Pán Hrůzy). Každý z těchto aktů se odehrává v jiném prostředí a dává tak hráči možnsot zabíjet stále jiné nestvůry. V případě prvního aktu se Hrdina ocitá v Rodném Kempu, kde má za úkol jednak vysvobodit Descard Caina uvězněného v Diablem zničeném městě Tristramu a jednak proniknout do Katakomb Katedrály a zabít Andariel.

Druhý akt je spjat s Pouští a závěrečným zabitím červa Duriela, který sídlí v jedné ze Sedmi Hrobek, kterou hráč musí nejprve objevit a najít symbol, který odpovídá správnému vchodu do hrobky. Součástí aktu je i hledání Horadrické kostky – Velmi užitečného předmětu pro trasformování předmětů. Pomocí té si pak Vyrobí Horadrickou hůl, která mu umožní dostat se do Durielových Katakomb a následně osvodit Archanděla Tyraela, který hráče stejně jako Descard Cain provází napříč ostatními akty.

Po jeho porážce se Hrdina dostává do přístavního města Kurast, které leží na okraji Jungle,v které pak musí hráč hledat Ostatky Khalima – mága, který spolu s dalšími Mágy hlídal Memphista v Chrámu nenávisti. Bohužel všichni až na Khalima byli ovládnuti silami Mephista a Jedinný Khalim, který odolal  byl pak jimi usmrcen a jeho ostatky rozneseny na různá místa v Jungli, které hráč musí najít, transformovat je v Horadrické Kostke a pak pomocí jejich moci rozbít Orb, který brání ve vstupu do Chrámu Nenávisti. Samozřejmě se na konci utká se samotným Mephistem, který již předtím otevřel bránu do pekla, kam poté musí hráč rovněž zavítat aby se utkal se samotným Diablem.

Akt IV se tedy odehrává v pekle a je poměrně krátký. Diablo se skrývá  ve své Svatyni, kde je třeba nejprve otevřít všech 5  portálů. Každý z nich přitom má za následek přivolání Diablových služebníků, se kterými se hráč musí utkat a do jednoho je zabít. Poté se teprve může utkat se samoným Diablem.

Blizzard ovšem jak už to u takovýchto her bývá zvykem naštěstí vytvořil i datadisk: Diablo 2 Lord of Destruction , který hru rozšiřuje o Akt V a přidává do hry zároveň 2 nové postavy – Druida a Vražedkyni. Dějství vychází z toho, že Diablův bratr Baal se dostal ke kameni duší a pomocí něj si poté vytvořil armádu, se kterou hledá Světovín – nejmocnější kámen na zemi, který dokáže otevřít průchod do pekla. Cíl je tedy poměrný jasný: Search and destroy :) Přesto bych řekl, že Akt V je velmi povedený a propracovaný.

Diablo III

Diablo III  Vyšlo po několika odkladech a dlouholetých slibech 15.5 2012. Samotná instalace zabírá 15Gb místa na disku, přičemž  instalační DVD má pouhých 8Gb. Zbylá data jsou totiž povětšinou nastahována z internetu. Hra dostala nové menu, nové postavy, nové mapy a nové hrací prostředí. Přestože některé základy se moc nezměnily (Města, akty, inventáře a charakteristiky postav, brnění, kouzla apod.) Hra vypadá už na první pohled poněkud odlišně.  Důvodem je především nově propracovaná Grafika všeho možného. Co se vlastně týče grafické podoby hry mám takový pocit, že nezůstal kámen na kameni. Vše běží pod DX 9.0c, což mi připadá v době Dx 11 jako poněkud zastaralé, ale dalo by se to snést, pokud by hra a herní zážitky nepřipomínaly spíše hru World of Warcraft. A k té se Diablo III blíží velmi přesně, věškeré ovládání, efekty, charaktery postav i celkově nepovedené zpracování Bosů a příšer včetně neuvěřitelných světelných efektů, které připomínají hvězdné války. Sám jsem dostal příležitost si zahrát Diablo III Starter edition. Ukázky jsou opět stejně jako příběh velmi povedené a za to bych dal Blizzardu velké +. Když už ale přijde k výběru hrací postavy, tak se mi zvědá husí kůže: Má oblíbená čarodějka připomíná spíše nějakou pouliční couru. Když jsem se s tím nějak vyrovnal a začal hrát, tak problém s tím, že inventář a většina dalších tabulek atribut postav vypadá jinak jsem  hravě překousl, ač mám stále pocit, že u Diabla II Bylo vše o něco povedenější, přehlednější a jasnější. Například při doplňování životů se ihned obnoví všechny, místo toho, aby se doplňovaly postupně. Krom toho dotyčných lahviček můžete mít  v jednom políčku inventáře klidně i dvacet. Mana zde vůbec není, byla přejmenovaná na ,, Arcane Power” – Ta sa doplňuje sama. Když jsem pak po městě hledal někoho, kdo by mi prodal kouzelnou hůlku, nikoho takového jsem nenašel. Zas je ale pravda, že po splnění jedné mise se k vám přidá kovář, který vám za nějaký peníz uková co potřebujete.

 

 

Celkové ovládání hry tedy celkem ujde a jde asi víceméně o zvyk. Že by byla veškerá grafická podoba hry špatná se také říct nedá,ale podle mého si někdo minimálně mohl dát větší prácis tvorbou postav. za tá Blizzard velké -,které v mém případě rozhodlo o následné nekoupi této hry. Krom toho abych ještě Blizzard pokáral,tak celkem pochopím,že některé hry by se měli hrát online, ale když si vezmete potřebný počet stažených dat,omezenost internetu,když jste na cestách apod,tak bych opravdu velmi uvítal konečně nějakou offline hru. Navíc se samozřejmě všechny hry,hrané přes internet lagují a zážitek z nich není takový pestrý. K závěru bych pak doplnil ještě pár maličkostí. Například kupovat si místo ve své vlastní truhlici mi přijde docela na hlavu. když se chcete uzdravit,musíte přijít k dědulovi,který vám požehná,otázka: proč? … No a co bych mohl dodat, že Bosse (Jak jsou tam skutečně nazváni) Poznáte jednoduše podle velikosti. obvykle má tlusté špekaté břicho a mohutné paže. Opravdu si myslím,že by mohl vypadat lépe.

Zápory

 1. Velmi špatné grafické zpracování postav.
 2. Horší ovládání.
 3. Lagování po internetu.
 4. Velké nároky na počítač.
 5. Spíše připomíná WoW
 6. Některé efekty a útoky jak postav, tak příšer jsou celkem přehnané …
 7. Omezenost 10 Postav na účet.
 8. Sdílení peněz všech postav na jednom účtu.
 9. Chybí Offline verze.

Klady

 1. Dobré ukázky.
 2. Některé drobné novinky.
 3. Pěkné obrázky, obal na krabici a příjemné hlasy vypravěčů.
 4. Propracovaný příběh

Více Informací na www.diablo3.com

Orientační cena: 1200,-