Maple

Jelikož jsem to měl v plánu už delší dobu, rozhodl jsem se sestavit takový krátký a snad i užitečný návod pro pracování s matematickým softwarem Maple, který spolu s aplikacemi Matlab, Mathcad a Wolfram Mathematica patří mezi špičky matematických aplikací. Osobně musím říci, že každá z výše uvedených aplikací má něco do sebe, já jsem ale velmi nadšen právě z Maplu a krom toho si myslím,  že je i užitečnější a lehce přizpůsobitelnější, než například Matlab, který sice ,,Umí snad vše”, ale vyznat se v něm je už občas problém.

Maple samotný někdy od 10. verze  vychází z Javy a i přesto, že Java je obecně pomalejší programovací jazyk, při dnešních hardwarových proporcích počítačů je to téměř zanedbatelný skok v rychlosti výpočtu.  Navíc kdo se již někdy seznámil s Javou, nebude mít s Maplem problém. A kdo navíc nikdy neprogramoval, má možnost v uživatelském rozhraní doladit příkaz podle obrázků. Co navíc oceňuji je skutečnost, že Maple pracuje s ,,worksheety”  a ne s příkazovou řádkou, takže vždycky víte, jaký příkaz byl poslední a můžete ho navíc i lehce poupravit a znovu odeslat k výpočtu.

Jako naprostá většina dalších aplikací Maple pracuje s proměnnými, ke kterým máte neustále přístup a můžete si do nich uložit téměř cokoliv a poté to následně využít v dalším výpočtu. Celý worksheet navíc můžete doplnit textem a obrázky a většinou si daný text poupravit po grafické stránce. Maple je zároveň case-sensitive,takže například ,,Pi” není ,,pi”. Na to si ale uživatel zvykne poměrně brzy ale podle vlastních zkušeností.

 

  • Co mohu doporučit při počítání je pro začátečníky využívat příkaz: ,,?něco” kde ,,něco” je příkaz o kterém se chcete dozvědět, jak se správně používá.
  • K dostání je i studentská verze, pokud si ale plánujete například jen software vyzkoušet, můžete si ho (Na vlastní nebezpečí, nelegálně!) stahnout například zde: Maple 15 32-bit    Maple 15 64-bit

Ke stažení, použijte: ,,Uložit odkaz jako”

MapleWorksheet.mw

MapleWorksheet.pdf