Pokud jste již unaveni neustálým výběrem počítače, který vám stejně nevyhovuje v konfiguraci, ve které je dostupný, snad oceníte tento článek, jehož cílem je objasnit začátečníkovi, jak si počínat při stavbě vlastního PC, tedy zároveň mu poradit, které komponenty aj zvolit.

Součásti Počítače

 • Procesor – Řídící chip celého počítače, velmi důležitá součást. Na jeho rychlosti do jisté míry závisí svižnost celého systému.V dnešní době je vyrábějí především firmy Intel a AMD. Obecně platí, že čím výkonější, tím lépe by měl být chlazený. Zkratka: CPU (Central Processing Unit)
 • Operační paměť – Elektroniská paměť, určená pro dočasné uložení dat, důležitých pro chod systému. (Není jako pevný disk, všechna data jsou po vypnutí systému z této paměti smazána). Obecně platí, že čím větší paměť, tím svižněji váš systém poběží (do určité míry) – zkráceně označována jako RAM (Random Access Memory)
 • Grafická Karta – zařízení, vyhodnocující obraz, který je pak dále viditelný na monitoru. Může být buď integrovaná (intel HD apod. ), nebo vlastní. Naprostá většina všech vlastních Grafických karet je výkonnostně silnější, než jakýkoliv integrovaný chip. To má pár výhod i nevýhod, viz dále.
 • Základní deska – Základní součást celého počítače, obsahující patici pro Procesor, zásuvky pro Operační paměť, sloty pro ostatní karty a vůbec porty pro všechny další komponenty.
 • Zdroj – zařizuje napájení základní desky a ostatních komponent (Grafické Karty, Hard Disku, Mechaniky …)
 • Hard Disk – Místo pro trvalé ukládání vašich dat. Má určitou velikost, udávanou v Gb (Gigabajtech, 1 Gb = 1 000 000 000 bajtů).
 • Mechanika – Zařízení pro čtení/zápis na CD, DVD.
 • Bedna (case) – Je ubytovna všech předešlých součástí počítače.

Když stavíte vlastní PC, je nejprve důležité ujasnit si, co od něho požadujete. (Například od kancelářského PC jistě neočekáváte úžasný Grafický výkon … ) Musíte si ujasnit cenovou hladinu, do které budete nakupovat jednotlivé komponenty, případnou maximální spotřebu celého PC, hlučnost apod. Já se nyní budu zabývat stavbou běžného Multimediálního PC, na kterém si člověk občas zahraje nějakou moderní 3D hru s DX11 (directX 11). Popřípadě uvedu jinou komponentu pro další potřeby uživatele.

 

Začal bych výběrem základní desky, protože od té se budou odvíjet další komponenty. (všechny musí mít odpovídající specifikaci, například nemůžete koupit základní desku pro procesory Intel a pak se tam snažit narvat procesor AMD …

Základní deska

 • Podpora SATA 2 / SATA 3 ? (SATA je řadič, ke kterému poté připojíte pevný disk, nebo mechaniku). Vzhledem k tomu, že ani běžné HDD, ani Mechaniky stejně nemají dostatečřnou rychlost, s kterou by SATA3 využily, je zbytečné si ji pořizovat a tak si většina uživatelů stále vystačí se SATA 2 – rychlost SATA 2 je 3Gbit/s .

 

 • Podpora USB 2.0/3.0 ? (Universal Serial Bus – je port, do kterého lze připojit kameru, externí pevný disk, myš, digitální tuner apod). Rychlost  tohoto řadiče 2. generace na jeden port je stále dostatečná pro práci s běžnými komponenty a disky (ne s SSD) – pokud chcete na nějakém portu provozovat SSD disk, určitě doporučuji základní desku s USB 3.0, jinak je USB 3.0 téměř zbytečné.) *Zbytečné tedy pokud si nepořídíte USB rozbočovač (Hub) a nebudete tak na jednom USB 2.0 portu užívat více zařízení, vyžadujících dostatečný průtok dat. V tom případě je USB 3.0 užitečná věc, ale vzhledem k tomu, že 90% všech uživatelů tuto možnost nevyužívá je zbytečné si desku kupovat jen pro případ ,,kdyby náhodou někdy”.
 • Procesor Intel/AMD a zároveň která patice ? Dnes na trhu existují 2 firmy, vyrábějící procesory: Firma Intel a Firma AMD (Advanced Micro Devices). Zde se nabízí několik možností. Já osobně preferuji Intel a v případě starších PC bych doporučil patici 755 pro procesory core 2 Duo, nebo Intel pentium dual Core. Pro moderní a úsporné sestavy jsou však mnohem lepší volbou  patice LGA1156, LGA 1155 a LGA 1366. Do těchto patic můžete dosadit procesory řad Intel Core i3, i5 a i7. Osobně doporučuji vybrat čtyřjádrový procesor (což jsou ale v zásadě skoro všechny zmíněné).  Na druhé straně společnost AMD má také pár pěkných procesorů, určených především do patice AM3. V nabídce je i několik šestijádrových … těžko říct. Pokud ale stejně nehodláte hrát v nVidia 3D surround na plné detaily vašeho ultramegaohromného monitoru ty nejmodernější hry, bude vám určitě stačit procesor, který pořídíte okolo 3 500,-
 • Operační paměť DDR, DDR2, nebo DDR3? Tady si musíte dát trochu pozor jen pokud jste zvolili patici AM2, nebo LGA 775, jelikož ty jsou primárně dělané pro procesory, komunikující s paměťmi DDR2. Obecně má vždycky vyšší číslo za ,,DDR” vyšší rychlost a menší spotřebu. Paměťové moduly nejsou zpětně kompatibilní, nemůžete mít tedy jakoukoliv jinou paměť, než právě vaše základní deska podporuje. Dnes ale doporučuji spíše paměti DDR3 – v kombinaci s nějakým novějším procesorem – s rychlostí alespoň 1333 Mhz a časováním CL 9 (9-9-9-24).

 

 • Velikost základní desky: mini-ATX, ATX, nebo Extended ATX ? Tady je odpověď velmi jednoduchá, pokud nestavíte serverový PC, nebo PC na přehrávání Multimedií u Televize (HTPC), bude vám prostá ATX ideální volbou.

 

 • Kolik slotů pro další karty a jaké? Sloty jsou různé, PCI, PCI-Express a už běžně nevyráběný slot AGP. Všechny tyto sloty můžou ale být různě velké a mít různou rychlost přenosu dat. Doporučuji najít si desku s 1-2 klasickými ,,32bit – PCI” (například pro připopojení WIFI karty). Dále určitě ,,PCI-E  x16 v.3 /v.2″  –  jedná se o nejrychlejší druh slotu, určený pro grafické karty. Tady záleží na vás, řekl bych, že narozdíl od SATA 3 a USB 3  je třetí generace PCI-e dobrou volbou. Ideálně ale doporučuji mít 2 takové sloty pro případné rozšíření a zapojení grafických karet do SLI /Crossfire pro vyšší výkon* viz dále.

Osobně tedy doporučuji základní desku s cenou okolo 2 000,- s dvěmi sloty PCI-e x16, DDR3 sloty (4 stačí, ale pokud jste nároční, nebo chcete mít jistotu do budoucna, určitě si pořiďte desku s šesti. Rozdíl je v tom, že čtyři slouží jako Dual channel, zatímco šest jako tripple channel – tedy procesor komunikuje zároveň buď se dvěmi, nebo třemi moduly operační paměti najednou). Jinak formu ATX, USB 2.0 stačí stejně jako SATA2. Pokud budete chtít přetaktovat váš procesor, doporučuji základní desku s nějakým dobře nastavitelným biosem. (Bios = malinký systém, zajišťující naběhnutí počítače a umožňují případnou konfiguraci Hardwaru). Osobně mám dobré zkušenosti se značkami: MSI, ASUS a GIGABYTE.

 

Další důležitou součástí každého počítače je procesor. Já mám raděj procesory Intel (Core 2 Duo a intel i-series), jelikož jsem s nimi nikdy neměl žádný problém a jejich výkon je dostačující. Krom toho tyto novější procesory (Intel i-series) jsou vhodné jak pro úsporné, tak i pro běžné počítače. Dokáží zkrátka dát přesně takový výkon,  jaký uživatel potřebuje v danou chvíli. Pokud chcete taktovat, doporučuji si nejprve přečíst nějaký článek na serverech typu pctuning.cz . Pozor, kupujte jen takový procesor, který je kompatibilní s vaší základní deskou! (Má odpovídající Socket)

 • Pokud budete chtít testovat operační systém IOS Leopard, váš procesor musí podporovat instrukce SSE3, zároveň je doporučen jen procesor firmy Intel !
 • Pokud budete na svém počítači virtualizovat, dejte si pozor, aby byl váš procesor schopen Hardwarové virtualizace (Intel Virtualization Technology, neboli Intel-VT) – AMD má podobné označení.
 • Dle výkonu procesoru doporučuji koupit odpovídající chlazení. Procesory jsou sice běžně dodávány s nějakými chladiči, ale ty nejsou zcela ideální, protože jsou většinou hlučné a málo účinné, docela dobré chladiče lze sehnat již za 500,- a můžu je vřele doporučit, utracených peněz nebudete litovat, obzvlášť pokud budete procesor taktovat na vyšší výkon. Co se vodního chlazení týče, není to špatný nápad, ale je poněkud dražší (alespoň tak 3000,- na dobré vodní chlazení), musí se udržovat a krom toho dnes velmi dobře postačí kombinace aktivního a pasivního chlazení. Nezapomeňte, že chladič musí být určen pro stejnou patici, jakou má procesor!

 

 

Co se pak operačních pamětí týče, tak vám postačí moduly DDR3/DDR2 s taktem 1333Mhz – pro běžné hry a práci téměř na čemkoliv. Pokud jste ale náruživým hráčem, je dobré mít alespoň 1600 a více Mhz. Nezapomínejte, že většina desek podporuje technologii Dual/Tripple channel a je tedy vhodné kupovat paměti po dvou či třech kusech. Zároveň doporučuji kupovat nejméně 2Gb moduly, jelikož celková velikost pamětí 4Gb je dnes poměrně standart a určitě bude vyhovovat většině uživatelů. Pokud budete ale na PC chtít provozovat Virtual-Server (Oracle Virtualbox, Vmware Workstation apod …) doporučuji se předzásobit 6Gb pamětí pro tripple channel a nebo 8Gb pro dual channel. (Nezapomínejte, že 32-bitové operační systémy dokáží adresovat jen něco přes 3Gb paměti, pokud tedy budete mít 4 a více Gb, vždy instalujte 64-bitové systémy. 64-bitovou architekturu ale zároveň musí podporovat váš procesor, což je dnes běžný standart a tak na to dbejte jen u starších modelů procesorů).

 

Nezbytnou součástí je aj mechanika a Hard disk (pevný disk, označováný jako HDD). V dnešní době vám postačí v podstatě jakákoliv mechanika s cenou okolo 500,- a hard disk okolo 800-1600,-  v závislosti na jeho velikosti. Doporučuji zvolit alespoň 500Gb hard disk, vyhnete se tak alespoň po delší dobu nedostatku volného místa na disku. Nezapomínejte, že disky mají různou rychlost otáčení ploten 5400 /7200, čím více mají, tím jsou obvykle rychlejší (a zároveň hlučnější). Serverové disky SCSI mají až 15 000 otáček za minutu. Vám ale postačí 7 200 s konektorem SATA2/SATA3. Pokud máte starší desku, nebo chcete nějaký jiný typ disku, zde máte další druhy připojení: SATA 1 (první generace SATA portů, dnes už se nevyrábí. SATA2 je s ní zpětně kompatibilní), IDE (starý a pomalý typ sběrnice u starších počítačů s poněkud tlustým kabelem, jinak označována jako PATA či Ultra -IDE), SCSI (SCSI – serverový). Mechanika se opět většinou připojuje přes SATA2 port.

 • Poznámka pro náročné: Dnes už jsou na trhu i disky SSD (Solid State Disky), tyto disky jsou sice několikanásobně dražší a mají menší kapacitu, ale mají i několik velmi vítaných výhod: Mnohonásobně rychlejší, úspornější, odolnější, lehčí ,menší a celkově spolehlivější. Vzhledem k požadavkům dnešních operačních systémů doporučuji zvolit alespoň 80Gb disk, na kterém bude uložen váš systém. Vaše data pak ukládejte na druhém, běžném HDD.

 

Velmi důležitou součástí je dále Zdroj, prosím nepodceňujte tuto investici, určitě se vám vrátí formou nadále funkčního počítače. U zdroje potřebujete znát tyto veličiny: jeho velikost (ATX 2.3, ATX 2.2 ATX 2.0),výkon (pro běžné počítače doporučuji 450W, pro herní 550W a pro herní s více grafickými kartami, či opravdu silným procesrom apod. raděj 800+W). Ujistěte se, že má napájení typu Molex, SATA a hlavně PCI-e  6-pin a 8-pin  (Lépe řečeno pokračujte na další odstavec a dozvíte se, proč je to tak důležité). Celkem dobrou značkou je například Corsair, Coolermaster, nebo OCZ. Doporučuji se vyhnout značce EUROCASE, četl jsem již mnoho stížností, ač s ní žádné zkušenosti zatím nemám.

 

Nyní je třeba vybrat Grafickou Kartu. Máte na výběr mezi dvěma výrobci grafických čipů: AMD (dříve ATI), nebo nVidia. Abych ušetřil zbytečné starosti čtenáře, tak se budu zabývat jen společností nVidia, jelikož konkurencí zcela pohrdám. Grafická karta je ta část počítače, která vyžaduje spoustu energie. Musí být tedy dobře napájená (většinou pomocí konektorů v kombinacích : 6 pin ,6+6 pin,6+8 pin, nebo 8+8 pin). Dále je zapotřebí ji zapojit do slotu PCI-E X16. Žádný jiný slot nedoporučuji, čím novější generace, tím lepší.

Pro běžné uživatele  PC postačí nVidia GeForce GTX 550Ti. Ta má dostatek výkonu na všechny běžné činosti a v podstatě i na novější hry v menším rozlišení. Za takový ideální střed ale považuji Geforce GTX 560Ti. Tato karta lze bez problému přetaktovat až na výkon její následnice, GTX 570 a je tedy velmi dobrou variantů pro kutili, kteří budou taktovat. Pro velmi náročné hráče pak doporučuji pořídit si nejvyšší model GTX 580, jejíž výkon je tak ohromný, že zvládne všechny moderní 3D hry s Dx 11 na plné detaily i v těch vyšších rozlišeních, jako je Full HD. Myslím, že jen málo lidí si pak už pořídí rovnou GTX 590, což je v podstatě karta se dvěma jádry GTX 580. Je tedy ještě silnější a výkonější. Běžný smrtelník se však za A, pak nedopaltí za elektřinu a za B, ani nevyužije její výkon.

Mimochodem bych rád podotkl, že výkon grafické karty do jisté míry závisí i na vašem procesoru. Stručně řečeno totiž procesory ,,krmí” vaši kartu daty, která ona dále zpracovává. Pokud jich tedy nebude mít dost, zkrátka ji nevyužijete naplno. Proto doporučuji pro varianty s GTX 570, GTX 580 a GTX 590 volit jen ty silnější procesory s takty alespoň okolo 3Ghz.

Na závěr bych pak uvedl jen několik důvodů,proč právě nVidia:

 • Předně tyto karty mají další užitečné technologie, jako je PhysX, nebo Cuda, které využijete nejen při hraní her, ale třeba i při konvertování videa, či editaci fotek, nebo filmů.
 • Ovladače jsou velmi stabilní a dobře konfigurovatelné.
 • Cenově i vzhledově atraktivní při srovnatelném výkonu s konkurencí.
 • Protože: AMD Sucks!! :)

Zde je pár mých oblíbených výrobců: MSI, ASUS, EVGA a Gainward. Nezapomínejte, že jednotlivé karty se stejným čipem se stejnak mohou lišit jednotlivými frekvencemi (Pamětí, jádra apod.), někteří výrobci, jako např. ASUS, či MSI občas vytvoří nějakou speciální edici karty s upravenými hodnotami těchto atribut. Krom toho mají tyto karty pak většinou lepší chlazení, než je tak u referenčních modelů.

Zde máte pro další studie oficiální stránku nVidie: www.nvidia.co.uk (Kterou doporučuji navštívit)

 

Poslední částí počítače je jeho obytná schránka (Case). Ta nemusí být zrovna prvotřídní, ale doporučuji nějakou s dobrým průchodem vzduchu a minimálně 2-3 větráky o velikosti 120mm. Pokud budete mít lepší grafickou kartu, doporučuji i s bočním větrákem. Nezapomínejte, že čím větší ,,airflow” tím lépe se vaše komponenty budou chladit a tím menší teplotu budou mít, prodloužíte jim tak jejich životnost. Obzvlášt například grafická karta, procesor a Hard Disk jsou na teploty relativně náchylné a můžou pak mít ,,artefakty” – defekty. Tedy zvolte raděj větší, dobře větranou Bednu s pozicemi pro mechaniku, pevný disk, zdroj a se zadními záslepkami pro karty. Prosím věnujte zvýšenou opatrnost její velikosti, ne všechny základí desky a zdroje se vejdou do všech beden.

 

Příklad Vlastně navržené Sestavy

Když jsem stavěl svůj první počítač, zvolil jsem tyto komponenty:

 • Základní deska MSI P55-GD 80
 • Procesor Intel Core i5 – 750
 • operační paměti A-DATA 1600 Mhz s CL 9, celkem 8Gb
 • Hard Disk Seagate 750Gb SATA2, později doplněn o SSD OCZ Vertex 2 128Gb
 • Grafická Karta ASUS nVidia Geforce GTX 285 – později vyměněna za GTX 560Ti.
 • Zdroj Coolermaster Silent Pro M 850W
 • Chlazení Procesoru Thermalright MUX-120
 • Case Coolermaster nv690
 • Starší IDE mechanika z bývalého PC

Se všemi komponenty jsem velmi spokojen, procesor po přetaktování dokáže tikat aj na 3,8Ghz (z původních 2,67Ghz). Vzhledem k tomu, že ho ale pak stejně nevyužuji jsem frekvence vrátil na původní hodnoty. Možná jen lituji, že jsem si pořídil dražší základní desku s tlačítkem OC genie apod.  – nesmysly, které setjně nepoužívám. Dnes vím, že by právě stačila nějaká levnější deska okolo těch 2000 -3000Kč.

 

Sestavení Počítače

Na závěr přejdeme ke složení všech částí dohromady. Doporučuji při této činosti a zejména při manipulaci s procesorem a základní deskou užívat antistatické pomůcky. (Pokud je nemáte, alespň se předtím dotkněte uzemňovacího výstupku u zásuvky). Vybalte nejprve základní desku, procesor a jeho chladič, připravte si šroubky, či jiné úchytky pro procesor, přineste šroubováky (které minimálně budete potřebovat poté). Baterka se také občas hodí.

Tedy nejprve si položte desku na stůl, najdětě tam patici pro procesro a vyndejte z ní původní plastovou repliku procesoru (Pozor, dokud tam nebude skutečný procesor, nezavírejte ji!!) . Pak tam jemně zasaďte váš procesor. Měl by si tam bez obtíží sednout, takže rozhodně moc netlačte. Pak zaklopte páčky a přitiskněte procesor k patici, zde už asi sílu potřebovat budete, neděste se toho tedy. Po této operaci proštudujte návod k nasazení chladiče procesoru, raději 2X. Ujistěte se, že zespodu má chladič teplovodivou pastu (tato informace by měla být přímo v jeho návodu na připevnění). Pokud ji nemá (pastu), určitě bude v nějaké stříkačce spolu s chladičem. Tuto pastu naneste jako tenkou a pravidelnou vrstvu na spodek chladiče, nebo vršek procesoru, ale dejte extrémní pozor, abyste ji neopatlali nikde jinde, mohlo by se stát, že tím zničíte svůj procesor !!!!!. Nyní nasaďte chladič na procesor a podle pokynů přišroubujte (například socket 775 má tuším jen zacvakávací knoflíky, zatímco 1156 takovu destičku zespodu základní desky, kterou utáhnete a přimáčknete tak chladič k procesoru.) Nemusíte tuto činost provádět nadměrnou silou, ale ujistěte se, že se chladič nekýve!

 

Nyní byste měli mít to nejhorší za sebou. Teď si rozbalte vaši bednu, vyházejte z ní všechno haraburdí a připravte si šroubky pro přichycení základní desky. Zároveň ale i zadní kryt (plíšek), kde jsou výstupy pro USB, audio apod. Ten tam budete muset zakomponovat spolu se základní deskou, která se obvykle uchycuje 9-10 šroubky. Při tomto procesu dejte pozor, abyste nerýpli do základní desky šroubovákem!!! K uchycování: šroubky nedotahujte, nechte všechny tak na půl a poté ,až budou všechny tam, kde mají být, je utáhněte. Tak byste měli mít přichycenou základní desku k Bedně. Nyní se podívejte na manuál desky a najdětě si kabely, které vedou od tlačítek na Bedně a připojte je na desku. (Jedná se většinou o USB Porty, Audio, zapínač, reset počítače a nějaké další indikátory …). V této chvíli můžete do desky zasadit i paměťové moduly. Pokud se jedná o dual channel, měli by jít vždycky dva a dva stejné barvy (podobně u Tripple channelu). Moduly zasuňte vždy do stejné barvy (pokud máte jen 2, nebo 3). Dejte si aj pozor na to, že některé desky vyžadují mít paměťový modul na určitém místě, označeném pozicí 1 (měli byste se o tom dočíst v manuálu) – na to ale dejte pozor jen pokud zasazujete menší počeť pamětí, než máte slotů na základní desce. Paměti zasazujte tak, že nejprve uvolníte páčky po obou stranách slotu, paměť nasunete a pak domáčkněte, čímž se páčky zacvaknou. Každá paměť lze zasunout pouze jedním způsobem.

 

 • Poznámka k připojování pinů pro zapnutí/reset PC. Obvykle se jedná o malé kabely, končící donglíkem se dvěma piny, které se mají zasunout na desku, na místo, kde vystupují ,,takové železné tyčky :D” (opět se koukněte na manuál, kam patří) Zároveň si uvědomte, že není jedno, jakým ze dvou způsobů ten donglík nasunete, postup nastudujte v manuálu. Některé kabely a desky jsou sice značené, ale ne všechny.

Teď přijde čas na zakomponování zdroje. Některé bedny mají místo pro zdroj nahoře, jiné dole, je to v podstatě jedno, každá možnost má nějaké výhody a nevýhody. Ty novější a dražší zdroje mívají odpojitelné kabely, které jsou docela užitečnou záležitostí, když nechcete mít bednu plnou kabelů, které pak stejně nepoužíváte. Občas také mívají antivibrační podložku, tu doporučuji nasadit před umístěním zdroje. Ten se samotný většinou přichycuje čtyřmi šroubky, ale záleží na výrobci. Po jeho nasazení připojte hlavní napájecí kabel na desku. Pokud deska vyžaduje dodatečné napájení (např. procesoru), připojte i to. Kabely doporučuji průběžně uspořádávat.

 

Nyní přijde řada na pevný disk a mechaniku. Odklopte přední panel, vyndejte záslepku pro mechaniku a zasuňtě ji (mechaniku), Poté ji přichyťte šroubky. (Doporučuji se opět podívat do manuálu Bedny, jak se přední panel odklápí, mnohdy to nejde zrovna nejlépe, obzvlášť u nových Beden). Panel nechte otevřený a připravte si jeden šuplík pro pevný disk velikosti 3,5 palce (pokud máte disk veliksoti 2,5 palce, neboli notebookový disk, budete potřebovat redukci z 2,5 na 3,5, což je takový plíšek, na který akorát namontujete opět čtyřmi šroubky váš disk) . Některé šuplíky jsou jen zacvakávací, považuji to za výhodu, protože nemusíte brát do ruky šroubovák … Disk zasuňte a připojte ho k desce SATA2 kabelem (obvykle červený, připomíná USB, je štíhlý, ale robustní). Poté k disku natáhněte napájení a napojte dle potřeby portu SATA/Molex i vaši mechaniku, kterou pak druhým SATA 2 kabelem opět připojte k některému SATA2 portu na základní desce. Tím máte funkční Mechaniku a Disk.

 

Na závěr zasuňtě Grafickou kartu do slotu a připojte k ní napájení. (dle návodu o pinech viz výše.) Můžete aj namontovat další součásti, jako jsou dodatečné větráky apod. Tím je téměř vše u konce, ale Bednu ještě nechte otevřenou, ověřte si, že je vše připojeno tak, jak má, že má všechno napájení, že se na vaší základní desce nepovaluje nějaký železný bordel apod. Připojte ke zdroji napájecí kabel, k VGA konektoru monitor a počítač zapnětě. Budete mít dvě možnosti: počítač naběhne, nebo počítač nenaběhne. První případ je samozřejmě ten lepší,v kterém můžete v klidu zavřít přední panel (po vypnutí PC), zavřít postranní panel apod. , zkrátka vrátit vše zpět na svá původní místa a začít užívat počítač (doporučuji také nahlédnout do biosu, obvykle se k tomu používají klávesy F2,F4,F12 a DEL) .

 

V tom druhém případě počítač vypněte, odpojte napájecí kabel zdroje, opět všechno zkontrolujte a pokuste se zjistit, jestli je vše skutečně pořádně ,,docvaknuto” na svá místa. Jestli je v zásuvce elektřina, jestli zdroj nemá ještě nějaké centrální tlačítko na vypínání apod. a počítač po připojení kabelu znovu zapněte. Pokud nadále nebude fungovat, ještě jednou opravdu důkladně prostudujte zapojení vypínače k základní desce. (Jedná se o častou chybu). Pokud je i to v pořádku, máte problém a študujte dál manuál základní desky, dokud nenarazíte na nějaké užitečné informace. Pokud máte náladu, můžete odpojit zdrojové napájení základní desky, naštudovat si opět v manuálu, která je zapínací kombinace zdroje a zkusit ji  (ty dva piny) propojit nějakým kabelem. Pak zdroj zapnout. Tím zjistíte, jestli alespoň funguje zdroj. Obvykle naskočí, tedy je pravděpodobně chyba v zapojení vypínače.V opačném případě reklamujte zdroj.

 

 • *Pokud počítač nenabíhá, je možné zkoušet vyměňovat takové komponenty, o kterých víte, že fungují (samozřejmě je ale musíte mít). Tím můžete vyzkoušet, jestli chyba není v nich (např. Grafická karta, Paměti, Zdroj).Vyměňovat HDD a mechaniku nemusíte, protože počítač by měl naskočit i bez nich. Zároveň si doporučuji vzít baterku a zkontrolovat každou dírku šroubu u základní desky, jestli jste ji neškrábli. Pokud ano, je deska víte kde. (Ikdyž se to můžete pokusit opravit). Tímto bych zároveň dodal, že jestli nenabíhá ani poté, může být chyba buď přímo v základní desce (takovou jen těžko budete hledat a doporučuji ji tedy reklamovat s tím, že možná funguje), nebo v procesoru (ikdyž to by se měl ozvat pisklavý zvuk, že něco není v pořádku). Poté doporučuji zajít do servisu, nebo ještě dále študovat manuál a kontrolovat jednotlivá zapojení.
 • Zde je návod, pro rozběhnutí zdroje naprázdno: Zdroj

Každopádně si myslím,že jestli jste vše udělali podle výše zmíněného návodu,počítač by měl na  95% fungovat :)