Open SuSe Linux  OpenSuSe.org

Když jsem začínal s linuxem, nebylo to jednoduché. Nevěděl jsem jakou distribuci zvolit, jaké grafické prostředí si nainstalovat, jak řešit potíže s operačním systém, jak ho vlastně ovládat … prostě nic, ale nejlépe se to člověk naučí, když si prostě bude hrát. Linux jsem reinstaloval již nespočetněkrát a původně jsem měl za to,že nejvhodnější distribucí je Kubuntu (Přesto že známnější je Ubuntu) … obě distribuce jsou stejně založené na debianu a je vlastně jedno,kterou si zvolíte. Rozdíl je jen v grafickém prostředí,které nyní lépe vypadá a je lépe ovladeletné pod Kubuntu (Používá KDE narozdíl od GNOME na Ubuntu) … Gnome je méně nároční na hardwarové požadavky a je ,,účelový” Zatímco KDE je více podobné windows, lépe konfigurovatelné a přináší uživateli spoustu zajímavých efektů, upravenou pracovní plochu, přehlednou start nabídku a spoustu dalších věcí.

Ale proč jsem nakonec zvolil SuSe a proč bych ho doporučil i dále?

  • Snadná a přehledná instalace.
  • Konfigurace věškerého nastvení jen ve dvou oknech: ,,Yast manager” a ,,Personal Settings
  • Obsahuje téměř všechny potřebné aplikace již od instalace.
  • Snadná instalace dalšího software ve formě balíčků.
  • Většina nápovědy je jasná a lehce dostupná přes google.com
  • Lehce nakonfigurovatelný Web server, Mail server, FTP server a Server obecně.
  • Sdílení dat s windows pomocí apliakce Samba (Žádný větší problém s konfigurací)
  • Mnohem rychlejší než Windows ;)

Je ovšem pravda, že jakákoliv aplikace či operační systém má chyby a tedy ani SuSe není vyjímka … Například se mi nelíbí fakt, že i přes téměř nulové využití CPU je systémem stále zatěžována grafická karta … Což vadí především u notebooku. Jak jsem ale již podotkl, tak SuSe považuji za výborný operační systém z hlediska uživatelské instalace Serveru, nebo PC, na kterém si člověk bude hrát s linuxem. Pro praktičtější použití je samozřejmě windows stále lepší volbou, ale nemůžu říct, že by člověk nenašel odpovídající aplikace, na které je zvyklý. Jedinné, co ho možná zmate jsou názvy těchto aplikací, které začínají většinou buď K,nebo G (Dle grafického prostředí,Například: Kate, Ktorrent, Kopete …) … Systém je tedy téměř plnohodnotná náhrada Windows, která pouze jinak vypadá, jinak se ovládá a občas jinak reaguje na uživatele. Vyjímkou není ani souborový systém,an který si člověk musí zvyknout a chvilku se v něm hrabat,než se v něm vyzná.

Když jsem ale měl na mysli, proč zrovna SuSe, myslel jsem na fakt, že je to zatím jedna z mála distribucí, se kterými opravdu nemám problém (Když pominu, že mám rád zelenou a chameleony :D) … vyzkoušel jsem již Fedoru, Mandrivu, Ubuntu i Kubuntu a i další méně známé odnoše Linuxu, ale s žádnou z nich jsem nebyl tak spokojený (Když ještě pominu BackTrack :D – Speciální distribuci speciálně vybavenou pro hackování všeho druhu) … SuSe je zkrátka moje jednička a doufám, že i při vašem rozhodování se po této variantě kouknete a nainstaluje si jej s grafickým rozhraním KDE.